Renkiesi karjerą? 10 faktų apie grafikos dizainerį

2020 m. gegužės 16 d., šeštadienis


Artėjančių, nors ir nukeltų stojimų proga nusprendžiau papasakoti apie savo pasirinktą profesiją - grafikos dizaineris. Kai pati ieškojau informacijos apie tai puikiai suvokiau, kad jos trūksta. Ir ypač - naujos. Forumai labai seni ir 8 metų senumo informacija bei diskusijos tikrai nebuvo labai motyvuojančios ir gerai nuteikiančios. Todėl prižadėjau sau, kad kai pabaigsiu ar baiginėsiu studijas, būtinai kur nors parašysiu apie savo profesiją, papasakosiu išsamiau ir šiek tiek prisidėsiu prie naujesnių šaltinių pildymo. Taigi, šiuo metu baiginėju studijas, rašau ir kuriu bakalaurinį darbą, turiu realios darbo patirties, todėl manau galinti pasidalinti įžvalgomis.

Pirmiausia, kas tai yra:

Grafikos dizainas - labai plati sfera, apimanti vizualų kūrimą kompiuterinėmis programomis. Grafikos dizaineriu gali vadintis žmonės, kuriantis logotipus ir firminį stilių, gali vadintis ir žmonės, kurie kuria dizainus knygoms, žurnalams, ir tie, kurie kuria plakatus, lauko ir vidaus reklamą. Žodžiu, nemanau net kad įmanoma išvardinti visus dalykus, kuriuos galima sudizaininti. Kiekvienas dizaineris eigoje pasirenka sritį pats - ar tampa logotipų dizaineriu, ar firminio stiliaus specialistu ar iliustratoriumi. Bendrai visi šie žmonės gali būti vadinami grafikos dizaineriais, o save realizuoti jie gali vienoje ar daugiau sričių.

Na, o dabar 10 faktų, kurie tau padės suprasti apie grafikos dizainerio karjerą ir ar tau ji patiktų:


1 Tai - kūrybiškas darbas. Kiekviena diena skirtinga, susiduri su skirtingais klientais, skirtingomis užduotimis ir idėjomis. Vykdant bet kokią užduotį ir kuriant dizainą reikia daug kūrybos, nebijojimo improvizuoti ir gebėjimo kurti kažką originalaus, savito. Jeigu nesiseka kurti ir sugalvoti ką nors naujo kasdien šimtus kartų - tikriausiai tau šis darbas nelabai patiktų.
-
Asmeninė patirtis: Daugiau nei metus dirbau reklamos agentūroje ir kiekvieną dieną dariau dizainus. Darbe mano laikas būdavo suplanuojamas nuo 9 ryto iki 18 val. vakaro. Todėl, jeigu man įplanuota nuo 14 val. iki 17 val. sukurti logotipą - aš turėsiu tai padaryti. Darbe neveikia jokie pasiteisinimai kaip "man šiandien nesikuria" arba "blyn, nieko nesigavo". Todėl turėdavau save kaip tik nori priversti kurti, net jeigu tokių nekūrybiškų dienų pasitaikydavo. Tiesa, kartais reikėdavo kūrybinti labai stipriai ir sugalvoti ne tik dizainą, bet ir pačią idėją turint du žodžius "sveikinimas kalėdoms". Su tokiu kiekiu informacijos praktiškai neįmanoma dirbti, tačiau paprastai pataikydavau kur reikia, nes leisdavau sau daryti kaip man gražu. 😃2 Grafikos dizaineris idėjas paverčia vaizdais. Minėjau, kad grafikos dizainerio darbas - itin kūrybiškas. Kūryba pasireiškia sugalvojant, kaip bet kokią idėją perteikti vaizdu. Pavyzdžiui, klientas nori plakato, kuris kviečia į spektaklį apie baimę. Taigi, tavo darbas būtų sugalvoti, kokiomis nuotraukomis ar piešiniais, figūromis ar kitais vaizdiniais perteikti žiūrovui baimės jausmą, sukurti įtampą ir svarbiausia: sudominti bei išsiskirti iš kitų šimtų plakatų, kurie kažkur kviečia ateiti. Todėl imi galvoti. Studijuojant išmokai, kad spalvos ir formos nulemia tai, kaip jausimės žiūrėdami į vaizdą. Pritaikai žinias ir supranti, kad plakate nebus nei gėlyčių nei saulytės, nei švelnių pastelinių spalvų. Reikės rinktis niūrias, tamsias spalvas, aštrias kertuotas formas ir viską sudėti į gerą kompoziciją derinant su kvietimo tekstu. Skamba sudėtingai, tačiau studijuojant viso šito išmokstama.
-
Asmeninė patirtis: Manau, kad studijos yra svarbu. Vyrauja nuomonių, kad grafikos dizaineriu galima tapti savarankiškai mokinantis ar lankant programų valdymo kursus, tačiau aš nesutinku. Nors prieš stodama mokytis turėjau 3 metų "patirtį" mokantis savarankiškai ir jau mokėjau valdyti kai kurias programas - to neužtenka. To neužtenka, kad būtum profesionalu. Studijuos duoda labai daug informacijos ir nurodo labai daug kelių, kur jos galima gauti dar daugiau ir patikimos. Be to, kasdien yra šalia dėstytojai - profesionalūs, rinkoje dirbantys dizaineriai, kurie atsakys į bet kokį iškilusį klausimą. Tik baiginėdama studijas suprantu jų vertę ir galiu pasakyti - verta. Kai išeidinėjau iš reklamos agentūros, dalyvavau naujo dizainerio atrankoje. Puikiai matosi, kurie studijavo, o kurie ne. Nestudijavusiems labai trūko patirties, pasitikėjimo savimi, elementariausių bazinių žinių. Tai kas, kad jie moka valdyti programas ir sukurti gražius vaizdelius - techninė pusė tuščia ir skurdi, kas automatiškai tave atitolina nuo profesionalo.3 Dizaineriai bendrauja su klientais. Nors ir atrodo, kad dirbi sau, kūrybini ir niekas tau netrukdo - tai netiesa. Dizaineriai privalo ir turi mokėti bendrauti su savo (arba įmonės, kurioje dirba) klientais. Neišvengsite susitikimų, neišvengsite skambučių ir el. laiškų - visa tai yra kasdienybė. Kad geriau suprasti klientą ir kokie yra jo poreikiai, reikia bendrauti. Dažnas klientas nieko apie jūsų profesiją nenutuokia, todėl kartais net nežino, kokią informaciją jums reikia pateikti, kad galėtumėte pradėti dirbti. Todėl čia dar reikės ir įvaldyti meną iš kliento išpešti visą informaciją, kurios reikia. Šis žingsnis labai svarbus, nes antraip - dirbsite, pristatysite darbą ir, jei būsite ne iki galo supratę klientą atlikinėsite korekcijas, o dar baisiau - turėsite viską daryti iš naujo. Taip pat, retas klientas supranta kažkokius mūsų profesinius terminus, todėl reikės išmokti visokias darbines sąvokas paaiškinti paprasta žmonių kalba.
-
Asmeninė patirtis: Esu introvertė ir nelabai mėgstu nei susitikimų, nei skambučių su žmonėmis, kurių nepažįstu. Tačiau dirbant neturėjau kito pasirinkimo - arba eini susitikti, arba prarandi pasiūlymą, klientą ir uždarbį. O juk taip toli nenukeliausi ir profesionalu netapsi, todėl sukandusi dantis lankau ir susitikimus, ir atsiliepiu nepažįstamiems numeriams. 😃 Tiesa, kai klientas pajunta, kad myli savo darbą ir žinai apie ką kalbi - bendravimas tampa labai paprastas, o klientas - nuolankus. Išsiaiškinti poreikius mėgstu labai paprastai, dažnai net netaikau kažkokios oficialios kalbos ir stengiuosi su klientu susibendrauti, sukurti šiltą ryšį. Kad ir jis, ir aš pati jausčiausi gerai bendraudama. Iš to daugiau išeina, greičiau eina susikalbėti.


4 Dizaineris gali rinktis savo darbo laiką ir vietą.
Kitaip nei kai kurių profesijų atstovai, dizaineriai turi galimybę rinktis kaip jie nori dirbti, kur jie nori dirbti ir kokiu metu. Gali rinktis darbą nuo 8 iki 5 agentūroje ir sėdėti ofise, bendrauti su kolegomis ir pajusti tą gyvenimą, kai ateini į darbą ir visi susitinkate prie stalo pasidaryti kavos, nes laukia darbo diena. Jeigu toks darbo principas netenkinta, dizaineris gali rasti ir darbo vietą, kuri leis dirbti iš namų. Arba galima būti freelanceriu - nuo nieko nepriklausančiu dizaineriu, kuris užsiima projektais, kuriais nori ir dirba tomis valandomis, kuriomis jam patogu ir vietoje, kur labiausiai kuriasi bei yra elektros lizdas. Tiesa, freelancerio duona nėra labai lengva, kadangi yra mažesnis saugumo jausmas, turi ieškotis klientų ir kartais būna mėnesių, kad neuždirbi nieko arba susiduri su klientais, kurie tiesiog pamiršta, kad tau reikia sumokėti už darbą. 😊
-
Asmeninė patirtis: Aš dirbau visais įmanomais būdais: ir sėdėjau ofise nuo 9 iki 18, ir dirbau įmonei tačiau iš namų, ir freelancinau (ką darau ir dabar). Galiu pasakyti, kad patinka visaip. Darbas ofise turi savito žavesio, bet ir niuansų, kurie netenkinta - pavyzdžiui tas kėlimasis ir važiavimas į darbą, o po to grįžimas braunantis per kamščius. Darbas namuose irgi savotiškas - reikia dirbti disciplinuotai, planuoti laiką ir nepradėti tvarkytis spintos vietoj logotipo kūrimo. 😂 Nes būdavo pas mane visko - netgi momentų, kai eidavau pamiegot pietų miego, nors turėčiau dirbti. Freelancinimo duona, kaip ir minėjau, nėra labai skani, ypač, kai esi pradedantysis dizaineris ir neturi kažkokių pastovių klientų, kurie užtikrina pajamas. Pliusas, kad nebūni įsipareigojęs įmonei ir visos pajamos po mokesčių atitenka tik tau, tačiau tas pajamas reikia ne tik užsidirbti kuriant dizainus, bet ir susirasti kam reikalinga tokia paslauga ir padaryti taip, kad klientas užsakymą duotų tau, o ne kitam kandidatui.
5 99% darbo vyksta kompiuteriu.
Taip, tai yra darbas kompiuteriu visą dieną. Tas 1% skirtas eskizavimui į popieriaus lapą ar eskizų knygelę, o tuos eskizus visvien reikės paversti skaitmeniniu maketu. Sėdimas darbas prie kompiuterio gal ir ne fiziškai sunkus, tačiau akys, nugara, užpakalis bei kaklas po ilgos darbo dienos tikrai nebus patenkinti. Prasiblaškymui - susitikimai, o šiaip dirbi visada įsmeigęs akis į ekraną: ar tai būtų kompiuteris, ar planšetė. Darbas darbu, o kur dar nenumaldomas noras naršyti ir stebėti kitų dizainerių darbus, inspiruotis, ieškoti įkvėpimo ir pavyzdžių...
-
Asmeninė patirtis: Kol kas regėjimu nesiskundžiu, tačiau gerai pasėdėjus prie kompiuterio nugarai būna šakės. Todėl iš karto su grafikos dizainerio karjera patariu ir prisižiūrėt nugaros bei pečių atpalaidavimo ir tempimo pratimų, nes be jų - ne gyvenimas.
😃 O šiaip, aš mėgstu dirbti su kompiuteriu - vienas iš tų darbų, kuriuose gali turėti ilgus nagus ir tai netrukdys, haha. Juokauju, žinoma, ne nagai svarbiausia, tačiau kitokiame darbe savęs šiuo metu nematau.
6  Dizaineris gali kurti ir pardavinėti įvairius resursus arba dalyvauti konkursuoseYra labai daug įvairiu puslapių (labai daug, pvz. shutterstock), kuriose galima sukelti įvairius savo kurtus dizaino resursus kitiems dizaineriams arba tiems, kurie moka jais naudotis ir iš to uždirbti komisinių. Procentai nėra dideli, tačiau jeigu perkama dideliais kiekiais ir dažnai - užsidirbti įmanoma net pragyvenimui, žinoma, dėl to reikia padirbėti ir pasiūlyti tikrai gerus resursus. Taip pat užsiminiau ir apie konkursus - yra platformų, kur skelbiami dizaino konkursai, dalyvauti gali bet koks dizaineris, dalyvavimas nemokamas (pvz. 99designs) ir galima laimėti pinigų, jei klientui patinka būtent tavo darbas.
-
Asmeninė patirtis: Resursų kol kas nesu kūrus ir nesu niekur kėlusi, tačiau jau turiu tokių minčių, kai pabaigsiu studijas (bus daugiau laiko). Konkursuose esu dalyvavusi, keletą kartų laimėjau 2-3 vietas, vieną kartą pavyko laimėti 100$ už logotipo padarytą korekciją/atnaujinimą. Paprastai konkursuose man pristinga motyvacijos padirbti daugiau ir įsigilinti į užduotį, kadangi dalyvauja labai daug dizainerių, pamatai kokį geresnį darbą už savo ir panikuoji.😆 Nors labai dažnu atveju klientas pasirenka darbus, kurių aš asmeniškai nesirinkčiau ir į juos net nekreipiau dėmesio. 


7 Turi mokėti valdyti dizaino kūrimo programas
Tiesa tokia, kad be programų, kurios padeda mums kurti vizualius dalykus mes, dizaineriai, būtume bejėgiai. Nesvarbu kokios srities dizaineriu tapsi, pravartu mokėti programas, kurios padės lengvai ir greitai dirbti. Pavyzdžiui, Adobe Photoshop programa dažniausiai naudojama nuotraukų redagavimui, karpymui ir manipuliacijoms kurti, taip pat galima sukurti web dizainą ar banerius internetiniam naudojimui. Adobe Illustrator programa - vektorinei grafikai kurti, taigi joje būna kuriami logotipai, iliustracijos, ikonos, maketai spaudai ir kiti elementai, kurie naudingesni, jei bus vektoriniai (laisvai didinami ir mažinami neprarandant kokybės bei lengvai redaguojami). Adobe Indesign programa sukurta maketuoti leidiniams - ten yra labai patogūs įrankiai ir funkcijos, leidžiančios greitai bei patogiai kurti leidinius: žurnalus, knygas, bukletus, lankstinukus. Adobe After Effects programa skirta animavimui ir minimaliam video redagavimui. Ši programa leidžia animuoti iliustracijas, daryti judančias prezentacijas ar suteikti animaciją logotipams ir taip toliau. 3Dsmax programa leidžia kurti 3D modelius - pavyzdžiui, jei kuriamas pakuotės dizainas, galima ten susimodeliuoti 3D pakuotės modelį ir tada "aprengti" dizainu ir tai būtų pakuotės prototipas, žinotume kaip atrodys pakuotė jos dar net nepagaminus. Programų yra labai daug ir įvairių, kiekvienas dizaineris renkasi su kuo jam patogiausia dirbti.
-
Asmeninė patirtis: Aš nuo pat pirmos pažinties su programomis valdau Adobe paketo programas (moku photoshop, illustrator, indesign, after effects, dimension, lightroom) ir šiek tiek moku naudotis 3Dsmax programa, nes mokėmės kolegijoje. Adobe yra populiariausia tarp dizainerių, kadangi nemanau, kad kas programų kokybe ir įvairove juos lenktų šiuo metu. Be to, kai kuri su vieno gamintojo programomis - lengviau jas visas perprasti, nes valdymo pultas būna panašus, susijęs.


8 Taip, geras dizaineris turi mokėti piešti
Legendų sklando įvairių - reikia, nereikia. Tiesa tokia, kad nebūtina mokėti piešti realistiškus portretus ir kraštovaizdžius, kurie nesiskiria nuo nuotraukų (bet tai aišku yra labai naudinga). Tačiau reikia turėti piešimo pagrindus ir suvokti apie ką visa tai yra. Perspektyva, šešėliai, atstumai, kompozicija - supratimas apie šiuos dalykus ateina piešiant, o tai yra be galo reikalinga kuriant dizainą, kad ir kam jis bebūtų skirtas. O be to, jei to nereikėtų, juk stojant mokytis dizaino, niekas nereikalautų laikyti stojamojo piešimo egzamino - bet, reikalauja. Visi specialistai puikiai suvokia, kad be piešimo pagrindų profesionalu tapti bus kur kas sudėtingiau. O prof. iliustratoriumi, analogiškai, dar sunkiau. Tikrai nėra stebuklingų programų, kurios piešia ir daro viską už tave.
-
Asmeninė patirtis: Nuo pat mažų dienų aš piešdavau, man patikdavo. Piešdavau iš savęs, kuopijuodavau, spalvindavau - užsiimdavau tokiais dalykais. Tačiau kad būčiau labai gera piešėja nepasakyčiau. Ranką dar galima lavinti ir lavinti, o ir patį piešimą dabar esu apleidusi ir voratinkliai jau labai tankūs ties šia sritimi pas mane. Ir stojant nesusidūriau su didelėmis problemomis, mane priėmė ir gavau visai nemenką 76 iš 100 balą. Tad viskas įmanoma, jei, kaip ir minėjau, nemokate piešti profesionaliai, tačiau prijaučiate tam - viskas bus gerai, išmoksite. Be to, piešimo paskaitų visus du kursus iki trečio yra kolegijoje, tad - laiko į valias.


9 Ne visi vertina grafikos dizainerio darbą
Taip, pasitaiko atvejų, kai klientai nenori mokėti normalios pinigų sumos už darbą, ilgai derasi ir bando išpešti kuo mažiau kaip turguje. Taip pat, atsitinka atvejų, kai dingsta ir iš viso nesumoka, todėl dizaineriai turi taikyti įvairias atsargumo priemones: imti avansą, pasirašinėti sutartis ir pan. Labai dažnai dizainerių prašoma darbuotis apskritai už dyką, neva jie galės papildyti savo portfolio arba jie pažada, kad tave rekomenduos kitiems. Deja, nei portfolio papildymas, nei rekomendacijos nesumokės už butą, vandenį ir elektrą bei neįdės kąsnio į burną, todėl pinigai, kaip ir visiems kitiems mums yra būtini. Juolab, kad dizaino studijos ir įranga (geras kompiuteris, programos) kainuoja tikrai nemažai, o jei dizaineris dar kelia savo kvalifikaciją įvairiuose kursuose (kurie taipogi nėra už dyką) ir siūlo kokybišką paslaugą, apie darymą kažko nemokamai negali būti nei kalbos. Svarbu nepasiduoti spaudimui, žinoti savo vertę, vertinti savo sugebėjimus, darbą, laiką bei pastangas.
-
Asmeninė patirtis: Aš pati esu kelis kartus pasavanoriavusi keliems "draugams" nemokamai, nors nei praeityje nei dabar jie man niekuo gyvenime nei padėjo, nei padės. Gailėtis tokių poelgių nereikia - tik apsunkinčiau save, tačiau dabar to nekartoju ir nežadu. Tiek laiko, pastangų ir kruvinų ašarų bei darbo įdėjau ne tam, kad visiems teikčiau paslaugą nemokamai. Pabandykite nueiti į parduotuvę ir paprašyti duonos už rekomendaciją, o ne porą eurų arba nusidažyti plaukus salone nemokamai, nes neva kirpėja profesionalė papildys savo portfolio. 😊 Manau, kad net pradedantieji neturi daryti už dyką dizaino darbų. Kad imti už paslaugą mažiau nei profesionalas - žinoma, bet tikrai ne už dyką.


10 Tai be galo įdomus darbas!
Atmetus visus neigiamus ir sudėtingus šios profesiojos dalykus, būti grafikos dizaineriu tikrai yra įdomu. Darbas dinamiškas ir pilnas kūrybos, naujų iššūkių, kasdien išmoksti naujų dalykų ir to, ką gali išmokti laukas nesibaigia. Nors šiokia tokia rutina yra, kaip ir daugumoje veiklų - ta rutina spalvota ir smagi. Aišku, ar tai įdomu ar ne, labai priklauso nuo kiekvieno atskirai, tačiau pagal bendruosius aspektus, darbas tikrai nėra nuobodus.
-
Asmeninė patirtis: O kaip gera matyti savo sumaketuotus dalykus jau įgyvendintus: atspausdintus ir pakabintus plakatus, pagamintas ir lentynose stovinčias pakuotes, naudojamos logotipus versluose ar vartyti savo pačios maketuotą leidinį. Man apsipatenkinimo lygis kyla kiekvieną kartą kai įgyvendinu kokį projektą, todėl myliu šį darbą ir šią minutę atrodo, kad į nieką jo nekeisčiau bei pasirinkau teisingai.


Taigi, faktai iš manęs baigėsi, tikiuosi, kad skaitymas neprailgo ir sužinojote ką nors naujo apie grafikos dizainerio darbą, kuris yra labai įvairus ir aprėpia dalykus labai plačiai. Jeigu norite, kad plačiau papasakočiau apie savo studijas, stojamuosius į šią specialybę, studijų kokybę Vilniaus dizaino kolegijoje ir kaip jaučiuosi baiginėdama tris metus ten - tik duokite žinoti ir pasistengsiu įgyvendinti šį norą, jei norės bent viena iš jūsų!

Be to, palieku nuorodą į savo darbų portfolio, jei norite žinoti kokia iš manęs dizainerė išėjo: portfolio čia. O jeigu turite kažkokių klausimų, susijusių su šia tema - drąsiai rašykite juos komentaruose ir pasistengsiu atsakyti!


Kokią specialybę tu esi įgijusi/studijuoji dabar arba nori studijuoti?

6 komentarai

 1. Kaip įdomu daugiau sužinoti apie tą kosminę sritį, kurioje dirbi ir kurios aš visiškai nesuprantu 🤣 supratau, kad aš labai užknisu su savo prašymais, nes esu -1 kūrybiškumo lygyje ir dizainus apibūdinu taip pat, kaip "sveikinimas Kalėdoms" :D

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. nėra ta sritis tokia kosminė, kaip atrodo, bet kad yra visokių niuansų - tikrai taip. :D
   o užknist neužknisi, tiesiog sunkiau dirbti su tokiais klientais, bet žinai - nereikia norėt, kad viskas būtų lengva. nebebus įdomu tada :D

   Panaikinti
 2. Atrodo iš ties įdomi sritis, perspektyvi, žavi.
  Ačiū už tekstą, nors karjeros keisti kaip ir nebenusimato, ypač į tokią, bet buvo įdomu paskaityti :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. ačiū, kad skaitai! ir ačiū, žinoma, už komplimentus mano profesijai)))

   Panaikinti
 3. Na šaunuolė! Geras tekstas. Tikrai labai informatyvus busimiems kolegoms.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. labai man pačiai tokio įrašo trūko, kai ieškojau info, galvoju, pati paliksiu internetuose tokį :))

   Panaikinti

komentarai motyvuoja ir skatina Influx'o aktyvumą

sek mane instagrame @d.dalmantaite :

© Influx. Design by FCD, edited by me.