12 įpročių, kurie palengvino mano aknę

2020 m. rugpjūčio 5 d., trečiadienis


Apie aknę sklando labai daug legendų, o ne vieną jų man pasakojo ir mano šeimos gydytoja: "išaugsi, praeis", "turėsi lytinių santykių ir viskas dings", "pagimdysi ir nebebus" ir pan. Aišku, aš jos kvalifikacinio lygio dabar nekvestionuosiu, nes tikriausiai jau aišku kaip viskas yra. Deja, aknės neišaugau, lytiniai santykiai irgi nebuvo vaistas nuo visų ligų, o gimdyti, kad nebūtų spuogų - turėčiau pasiekti tokį patį nupušimo lygį, kaip mano gydytoja (jau pakeičiau ją, beje). 

Taigi aknę - baisią ligą, kuomet beria ir beria nuolatos, gali sukelti labai daug veiksnių - nuo hormonų iki maisto, kurį valgome. Kai jau pribrendo man reikalas, kad reikia ją gydyti ir nebegalvoti, kad kažkada praeis, atsitiko karantinas ir su gydytojais susimatyti tapo neįmanoma. Todėl pati nusprendžiau - imsiuos ko nors, kas mano jėgoms, kad sumažinti simptomus, o kai viskas nurims - keliausiu konsultacijai, tyrimams. Taigi per karantiną man išsivystė keletas įpročių, kurie kaip mat sumažino mano aknę. Neduodu  išskirtinių liaupsiu nei vienam įpročiui - viskas suveikė kartu. Noriu papasakoti, ką pradėjau daryti, ko nedaryti ir ką dar žadu, kad suvaldyti šią ligą. 

1. DVIGUBAS AR NET TRIGUBAS ODOS VALYMA
Pirmą dalyką, ką pakeičiau - supratau savo odos valymo svarbą. Vieną vasaros dieną sėdėdama autobuso stotelėje, pakilus vėjui, pastebėjau, kaip mano telefono ekranas per 1 sekundę pasidengė dulkių sluoksniu. Supratau, kad tokiu pat sluoksniu dabar pasidengė ir mano veidas, ypač, kai jis niekuo neteptas ir natūraliai pasidengęs prakaitu - viskas kimba. Sumečiau, kad per visą dieną ant veido užsideda tikrai nemažas purvo sluoksnis, o kur dar makiažo ir odos priežiūros priemonių likučiai. Todėl ėmiau praktikuoti dvigubą, o kartais net trigubą valymą. T.y. prausiu veidą bent 2-3 kartus. Ne per dieną, o visada, kai prausiu veidą. Esant makiažui - pirmiausia nuvalau jį. Tada prausikliu prausiu veidą porą kartų. Taip pat - jokių pasiteisinimų nenusivalyti vakare makiažo - to sau leisti šiukštu negaliu.

2. VEIDĄ VALAU RANKŠLUOSTINIU POPIERIUMI 
Atsisakiau rankšluosčio valyti veidui. Dabar visada perku ir veidą valau rankšluostiniu popieriumi. Netrinu, o tik švelniai prispausdama nusausinu. Visam veidui nusivalyti pakanka vos vieno lapelio, todėl užtenka ilgam. Rankšluosčiuose kaupiasi tos pačios dulkės, drėgmė ir šiluma vonios kambary - puiki terpė bakterijoms, o jos sudirgusiai odai naudos tikrai neduoda. 

3. GRIEŽTAI IR ATIDŽIAI RENKUOSI ODOS PRIEŽIŪROS PRIEMONES VEIDUI 
Nustojau eksperimentuoti ir galvoti, kad visi gamintojai, kurie siūlo produktus odai - nori tau gero. Deja, taip nėra. Griežtai ėmiau žiūrėti produktų sudėtis ir ja domėtis. Aiškintis, kas riebiai, į aknę linkusiai odai netinka. Prausikliuose neleidžiu jokių aštrių ploviklių, kremuose - aliejų, o visokie kvapikliai gali būti arba pačiame sudėties gale, arba geriausia, kad visai jokių. Pirmenybę teikiu serumams, o ne kremams. Jokių šveitimų granulėmis - šveičiu odą tik rūgštimis. Supratau kremo nuo saulės svarbą.

4. NAUJUS PRODUKTUS Į RUTINĄ ĮVEDINĖJU PO VIENĄ 
Stengiuosi naujus, nebandytus produktus į rutiną įvedinėti po vieną. Taip lengviau atsekti, kuris produktas tau netinka. Būna, panaudoji priemonę ir veidas kaista, tempiasi arba kitą dieną išpila spuogais. Reikia suprasti, kad kartais odai reikia ir priprasti prie naujo ingredientų derinio, tačiau po savaitės naudojimo arba būklei tik blogėjant galima iš karto ateskti, kuris produktas netinka odai arba nedera prie kitų rutinoje naudojamų priemonių. 

5. DUŠE KŪNĄ IR VEIDĄ PLAUNU PO PLAUKŲ PLOVIMO 
Spuogai kankino ir mano pečius, nugarą. Yra galimybė, kad juos sukelia kūnu nubėgę šampūnas, balzamas, kondicionierius ar kaukė, todėl pirmiausia maudydamasi ištrenku plaukus, o tada prausiu ir nuvalau kūną bei veidą - tam, kad neliktų likučių iš plaukų priemonių. O jei dar naudotos formavimo priemonės plaukams - jos tikrai neglosto veido odos. Šampūnus, dušo želes ar muilus taip pat renkuosi kuo įmanoma saugesnės sudėties. 

6. ATSISAKIAU MIEGOJIMO ANT VAIKINO KRŪTINĖS 
Deja, šio malonaus įpročio teko atsisakyti - veido lietimasis su kito žmogaus oda nėra naudingas. Ypač miegojimas - prakaitai, trintis ir kt. Todėl supratau, kad turiu savo pagalvę ir ant jos turiu laikyti savo galvą, o vaikiną galiu tiesiog apsikabinti arba pasiimti jo ranką. 

7. MAKIAŽO KEMPINĖLĘ PLAUNU PRIEŠ KIEKVIENĄ NAUDOJIMĄ 
Savo beauty blenderį plaunu kiekvieną kartą prieš aplikuodama pudrą ant veido. Tai darau bekvapiu, saugios sudėties muilu ar tiesiog savo veido prausikliu, kuris pajėgus plauti makiažą. Blenderį vistiek reikia susišlapinti, o aš jo nelaikau kažkur dėžutėje, todėl dulkės (o vasarą dar ir musiukų šūdukai visokie) kaupiasi, o aš nešvarumų stengiuosi išvengti kaip įmanoma labiau.

8. SEKU PRODUKTŲ GALIOJIMĄ IR NENAUDOJU SUGEDUSIOS KOSMETIKOS 
Neaišku kiek ir kaip gali kenkti ar nekenkti sugedusi kosmetika, tačiau aš atsikračiau įpročio naudoti kosmetiką (ypač dekoratyvinę), kuri jau pasibaigusio galiojimo. Arba jei kosmetika pakeitė savo kvapą, konsistenciją - metu lauk. Neaišku - galbūt, kol buvau atidarius kažkas įkrito, surūgo, o gal neužsukau iki galo pakuotės ir deguonis produktą sugadino. Nerizikuoju, atsisakau, perku naują arba alternatyvą. 

9. HIALURONO SERUMĄ APLIKUOJU ANT DRĖGNOS ODOS 
Riebiai, į aknę linkusiai odai reikia drėkinimo. Reikia to nepamiršti ir negalvoti, kad ji pati iš savęs pasidrėkinus, nes blizga ir pan. Naudoju drėkinimui hialurono serumus, tačiau man jie išsausindavo odą dar labiau - nesupratau, kas vykstą. Todėl pasidomėjus radau inforamcijos, kad geriausia hialuroną aplikuoti ant drėgnos odos, nes ant itin sausos odos hialurono rūgštis daro daugiau žalos nei naudos. Be to, reikia papildomai tepti drėkinamąjį kremą ant viršaus - tada hialuronas padeda drėgmei odoje išsilaikyti visą dieną. Tvirtinu - tokia praktika atnešė geresnių rezultatų. 

10. VISAVERTĖ MITYBA, VITAMINAI, SKYSČIAI 
Taip, pradėjusi mesti svorį ir atsisakiusi greito maisto bei cukraus, odos būklės pagerėjimą pastebėjau po pirmų dviejų savaičių. Tik namuose gamintas maistas, daug daržovių ir vaisių, ribotas kiekis miltų bei saldumynų, daugiau virto nei kepto maisto, riebalų suvartojimo mažinimas, man davė labai daug. Ne tik kad pagerėjo savijauta, nukrito svorio, bet ir pagražėjo oda, sumažėjo skaudūs ir dideli bėrimai žandikaulio srityje. Taip pat pradėjau nepamiršti išgerti vitaminų. O jų turiu visokių - multi, geležies, magnio, plaukams, odai, nagams ir t.t. Niekada nesiskundžiau silpnu imunitetu, todėl jų negerdavau. Tačiau supratau, kad ne vien tam, kad nesirgtum, jie reikalingi. Taip pat pradėjau gerti daugiau vandens, arbatos - dehidratavęs organizmas nėra gerai, juk žinome, kad žmogus be vandens gali išgyventi vos kelias paras. Vandens gėrimas padeda visam organizmui funkcionuoti, tame tarpe ir odai - ji aktyviau valosi bei vykdo kitus jai reikalingus procesus. 

11. MAISTĄ PALIKAU VALGYMUI
Visada maniau, kad naminės kaukės iš šaldytuve esančių dalykų yra kažkas vau ir labai naudingo, natūralaus. Tačiau tokie eksperimentai padaro daugiau žalos, nei naudos. Maistas skirtas valgyti ir, suvalgytas agurkas odai turės daugiau naudos, nei sudėtas ant veido, kaip aš padariau įrašo nuotraukai. Ypač dirgliai, į aknę linkusiai odai negalima ant veido dėti maisto produktų. Tiesa, kad maistas turi daug visokių medžiagų, naudingų odai ir pan. tačiau namų sąlygomis mes tų medžiagų neišnaudojame, nes negali iš to pačio agurko paimti naudingo ekstrakto ir panaudoti kosmetikoje. Taip pat nežinome santykių, kiekių ir kiek ką galima laikyti. Ir ne pačios užauginę agurką negalime žinoti, kiek jame yra to agurko, o kiek visokių kitokių medžiagų. Todėl šiuos eksperimentus pamiršau ir nebepraktikuoju bei kitiems nepatariu. 

12. STENGIUOSI VENGTI STRESO IR BLOGŲ EMOCIJŲ, PAILSĖTI 
Kiek tik išeina. Žinoma, visos emocijos reikalingos ir visokių jų būna, tačiau stengiuosi nestresuoti be reikalo, rečiau apsipilu ašaromis. Stengiuosi nesipykti su šeima ir artimaisiais, daugiau laiko leisti darant tai, kas patinka, į viską žvelgti kiek tik galiu pozityviau. Taip pat duodu sau atokvėpio, poilsio, kelionių ir naujų įspūdžių. Planuoju savo dienas ir darbus, kad artėjantys terminai nekeltų chaoso ir streso. Leidžiu sau ką nors atlikti rytoj, jei galiu nedaryti šiandien. Pasidarau cheat day ir išgeriu alaus su kepta duona ar suvalgau kokį skanėstą, kurio šiaip vengiu, nes jokios iš jo naudos, apart psichologinės. 

Taigi čia yra visi mano įpročiai, išsivystę karantino metu ir užsilikę iki pat dabar. Visi kartu jie man padėjo turėti daug gražesnę ir švaresnę odą, kurią vis rečiau išberia. Kaip ir sakiau, paminėsiu dar kelis dalykus, kuriuos noriu įtraukti į šį sąrašą: 
 • Keisti savo pagalvės užvalkalą kiekvieną dieną. 
 • Mažiau liesti veidą rankomis. 
 • Atidžiau ir griežčiau rinktis dekoratyvinę kosmetiką.
 • Plauti makiažo šepetėlius bent 1 kartą per savaitę. 
 • Lepinti veidą švelniais masažais. 


Rezultatas, kurį dabar turiu - toli gražu nėra tobulas. Kol kas labai kankina raudoni randeliai nuo didelių ir aštrių spuogų, taip pat karts nuo karto susikaupia kur nors koks spuogas balta galvute. Kelis kart turėjau ir didelius giluminius spuogus, tačiau visų problemų kiekis sumažėjo, vertinant skaičių skalėje, nuo 10 iki kokių 3. Tai yra labai didelis skaičius, pasiektas nenaudojant jokių vaistų, spec. tepalų, o tik pakeičiant įpročius. Ar gi tai nenuostabu? 

Įrašas yra tik informacinio pobūdžio, dalinuosi patirtimi ir jokiu būdu negarantuoju, kad ir jums tai gali suveikti taip pat. Moralas šio įrašo yra toks, jog turite pačios ieškoti problemų bei jų sprendimų. Kiekvieno mūsų oda tokia skirtinga, kad net baisu būtų teigti, kad yra kažkas, kas tinka visiems. 

Gražios odos!

Ar tu turi kokių nors įpročių, kurie gyvenime tau daro daug naudos?
Kokie jie? 

5 komentarai

 1. Dėl veido sausinimo popieriniais rankšluosčiais. Aš vis planuoju nusipirkti septynis (o gal net 10) mažų, švelnių rankšluosčių ir juos keist kasdien. Efektas tas pats, o tarša daug mažesnė

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. galvoju, ar skalbti rankšluosčius yra mažiau taršos nei pirkti popierinius, bet gal ir tavo tiesa. reikės dar pasitempti šitoj vietoj :D

   Panaikinti
  2. Jei skalbiami kartu su kitais, pvz baltais, rūbais, tai neprisideda daugiau žalos 🤔

   Panaikinti
 2. kaip mėgstu tokius tavo įrašus, tai ne tas žodis!! aš irgi pradėjau skirti daugiau laiko savo odos priežiūrai, atlieku dauguma tavo išvardintų punktų. tik irgi, vietoj popierinių rankšluosčių, esu prisipirkusi daug mažų, švelnių rankšluostėlių kuriuos dažnai keičiu ir palieku gerai išdžiūti po kiekvieno odos nusausinimo, kad juose nesikauptų drėgmė. tikriausiai esi girdėjus apie CeraVe, labai išgirtą odos liniją, bet išgirta neveltui, siūlyčiau pabandyti :)<3

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Paulina, ačiū!

   aha, jau dairiausi i CeraVe, kai pasibaigs turimos priemonės, bandysiu į rutiną įvesti kažką iš šito gamintojo :) juolab, kad kainos nesikandžioja, o hype labai didelis, kaip ir dėl the ordinary - šis irgi nenuvylė. :)

   Panaikinti

komentarai motyvuoja ir skatina Influx'o aktyvumą

sek mane instagrame @d.dalmantaite :

© Influx. Design by FCD, edited by me.